Suvemäe

Mis on Suvemäe? 

Suvemäe kool tegutseb Tallinna Kunstigümnaasiumi kooliosana, kus põhikooli klasside ulatuses pakutakse võimalust õppida demokraatliku hariduse põhimõtete järgi. Õpitakse küll riikliku õppekava piirides, kuid demokraatliku õppevormi alusel. See tähendab, et Suvemäe õpilased sooritavad kõik riiklikult ettenähtud tasemetööd ja eksamid. Ühtlasi on kõik õpilased, kes Suvemäele tulevad, Tallinna Kunstigümnaasiumi õpilased.

Mis on demokraatlik haridus?

Demokraatlikku kooli iseloomustab õpilane, kes langetab ise enda elu puudutavaid otsuseid: kuidas ta õpib ja milline näeb välja tema koolipäev. Sel põhjusel saab Suvemäe õpilane valida mida, millal, kus, kuidas ja kellega teeb – tingimusel, et see ei piiraks teiste vabadusi. Otsuste langetamise viis, mille kohaselt on igal kogukonna liikmel võrdväärne hääleõigus koolielu puudutavate otsuste langetamisel, on demokraatliku kooli teiseks määravaks  tunnuseks.

Demokraatlik kool annab lastele aega avastamiseks ning annab võimaluse süvitsi tutvuda huvipakkuvate teemade ja materjalidega. Ühtlasi võimaldatakse lastele töötubasid, kus lastel on võimalik õppida koos  oma ala spetsialistiga ja tutvuda teistsuguste õppeviisidega.

Kui anda lastele võimalus valida oma õppetöös ise meetodid, õppematerjalid ja kiirus, arendab see laste iseseisvust oma otsuste tegemisel, allikakriitilisust materjalide valikul ja ajaplaneerimise oskust. Demokraatliku hariduse üheks eriliseks suunaks, tavapäraste teadmiste omandamise kõrval, on kindlasti õppimise õppimine. See tähendab vajalike teadmiste omandamist omal initsiatiivil. Ühtlasi on olulisel kohal ka emotsionaalse intelligentsuse ja enesedistsipliini  arendamine, rahuliku ja motiveeriva õpikeskkonna ning austusel põhineva koolikeskkonna loomine.

Millised erinevused tavakoolist iseloomustavad Suvemäed?

  • Kaasatus otsuste langetamisel

Koolielu korraldamisse on kaasatud kõik kogukonnaliikmed. Otsuseid langetatakse Väikestes ringides (klassi tasandil)  ja Suvemäe ringis (kooliosa tasandil), kaasates otsuseid puudutavatesse aruteludesse kõiki asjaosalisi. Igal kogukonna liikmel on võimalus avaldada oma arvamust ja oma hääl kuuldavaks teha.

  • Õppetöö korraldus

Suvemäe kooliosas on demokraatliku kooli eripärast lähtuvalt muudetud tunnijaotusplaani, tagades õpilastele riiklikus õppekavas määratud üldpädevuste, õpitulemuste ning kooliastme lõpuks taotletavate teadmiste, oskuste ja hoiakute saavutamise. Õppevormideks on formaalne õpe 50%  ulatuses (tavapärased õppekava tunnid) ning ülejäänud 50% on mitteformaalne (juhendatud huvitunnid, kooli koosolekud) õpe ja informaalne õpe (juhendamata huvitunnid, vaba aeg ja mäng). Tunniplaani koostades jälgitakse, et õpilastele jääks koolis piisavalt sisustamata aega, mida õpilased saavad ise planeerida vastavalt oma huvidele ja vajadustele.

Suvemäel korraldatakse õpet erinevatel viisidel. Erinevate õppeainete ja teemade omandamisel saab õpilane koos juhendajaga valida endale sobiva õppevormi, milleks võib olla:  

  • osalemine tunniplaanijärgsetes tundides  
  • osalemine huvipõhistes töötubades või klubides  
  • iseseisvalt õppides
  • töövarju või õpipoisina väljaspool kooli
  • muu individuaalne kokkulepe juhendaja või aineõpetajaga

Õppeaineid õpitakse kas kogu õppeaasta vältel või teatud ajal õppeaastas intensiivsemalt. Esimeses kooliastmes kasutatakse periooditi üldõpetust, mille puhul keskendutakse õpilaste poolt huvipakkuvatele teemadele ja tavapäraseid ainetunde. 

Alates teisest kooliastmest õpitakse sotsiaalaineid ja loodusaineid lõimitult projektõppe raames. Õpilastele võimaldatakse aktiivselt osaleda ainetundide hindamiskriteeriumite koostamises ja tundides süvendatult õpitavate teemade valikuprotsessis, mõjutades seeläbi, milliseid teemasid põhjalikumalt käsitletakse ja uuritakse ning kuidas kujunevad sealjuures hinded.

  • Coaching

Toetamaks õpilasi koolitöös nende individuaalsust arvesse võttes toimuvad arengutreeningu kohtumised ehk coaching. Süsteemne coaching toimub alates 5. klassist. Kohtumised leiavad aset kokkulepitud sagedusel vastavalt õpilase vajadusele ning selleks on tunniplaanis kindel aeg.  Coach’i määramisel lähtutakse õpilase eelistusest: õpilasel on iga kooliaasta alguses õigus valida endale Suvemäe õpetajate seast coach. 1.- 4. klassi õpilaste coaching toimub vastavalt laste vajadustele ja eripäradele ning on lõimitud õppe- ja kasvatustöösse. 

Coaching’u eesmärk on:

  • toetada õpilase mitmekülgset arengut; 
  • anda õpilasele edasi- ja tagasisidet õppeedukuse kohta; 
  • innustada ja suunata õpilast sihikindlalt ja eesmärgistatult õppima; 
  • suunata õpilase enesehinnangu kujunemist, suunata ja toetada õpilast edasise haridustee valikul; 

Kuidas tulla Suvemäele õppima?

Soovi korral tulla Suvemäele õppima, võtta ühendust kooliga meiliaadressil suvemaekool@gmail.com, et kokku leppida aeg kohtumiseks perega. Kohtumise sisuks on tutvumine kooliga, vestlus ning sobiva aja leidmine prooviperioodiks. Peale nädalast prooviperioodi leiab aset teine kohtumine, mille käigus vahetatakse mõtteid, jagatakse tagasisidet ja üheskoos langetatakse otsus.

Soovid teada rohkem Suvemäe kohta? Vaata dokumentaalfilmi meie koolist:

https://www.youtube.com/watch?v=WYjkIIMmhcs

Sotsiaalmeedias on võimalik ka liituda kahe demokraatliku hariduse grupiga

https://www.facebook.com/estoniandemocraticeducation/

https://www.facebook.com/groups/suvemae/