2022
Enda hääle kuuldavaks tegemine: noored tegelevad kiusamise ja küberkiusamisega
Projekti periood: 8.01 – 8.07.2022
Projekt koosnes 2 noortekohtumisest teemal kiusamine ja küberkiusamine koolis, kodus, veebis sõprade ja kolleegide seas, milles osales 20 noort ja 4 õpetajat Osalesid 4-6 klassi õpilased peamiselt TKG-st ja Ahtme PK-st, kuid oli ka 8 -9 aastaseid ning teiste koolide õpilasi. Osaleska vähemate sotsiaalmajanduslike võimaluste, vaimse tervise ja õpiraskustega noori, kellest paljud olid otseselt seotud kiusamisolukordadega.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
More in english…
Kunst rassismi vastu: noorte vaatenurk / Искусство против расизма: подход молодежи / Art against rassism: a youth approach
Projekti periood: 8.01 – 8.07.2022
Projekti eesmärk on tutvustada noortele rassismiprobleeme läbi kunsti. Noored saavad võimaluse suhelda oma eakaaslastega erinevates keeltes.
Projektis osaleb 24 õpilast Tallinna Kunstigümnaasiumist ja Prantsuse Instituut. Projekt toimub Tallinna vanalinnas, kus osalejad elavad ja veedavad koos aega viis päeva ning osalevad erinevates tegevustes.
Projekti raames arendavad noored oma suhtlus-, loomingu ja visuaalseid oskusi ning kunstioskusi, nagu näiteks video, muusika ja maalimine. Me kavatseme käivitada omamoodi liblikatefekti, et tõsta inimeste teadlikkust rassismist.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
More in english…
2021
Talvise toidu valmistamise kunst eesti ja vene kultuurides
Projekti periood: 1.01 – 30.06.2021
Projekt oli mõeldud Tallinna Kunstigümnaasiumi eesti- ja venekeelsetele õpilastele vanuses 11-13 aastat, et valmistada koos eesti ja vene kultuuri talviseid traditsioonilisi roogasid. Nii õpiti tundma üksteise kultuuri, leiti uusi sõpru ning harjutati eesti ja vene keelt. Projekti “Talvise toidu valmistamise kunst Eesti ja Vene kultuurides” idee tuli noortelt, kes nägid koos toitu tegemises võimalust inimeste vaheliste barjääride lõhkumiseks. Viidi labikokanduse töötoad Vabaõhumuuseumis ja Vene Kultuuri muuseumis, ekskursioonid ja veebipõhised töötoad.
Projekt viidi ellu Haridus- ja Noorteameti – Harno rahalisel toel.
More in english…
Multikultuurne suvekool
Projekti periood: 1.06 – 30.09.2021
Projekti esmärk oli pakkuda võimalust TKG, Suvemäe ja teiste koolide 11-13 aastastele õpilastele koos looduses elamiseks, arutlemiseks erinevate kultuuride üle – metsa, mere, õue, eesti, vene kultuur jpm, õppida praktiliselt ja omandada uusi oskusi sellistes valdkondades nagu kunst, loodus, suhtlemine, vaimne tervis ja heaolu, erinevad õppeained jne.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
More in english…
Kuulumine ja õppimine läbi leiva – leib kultuuridevaheliseks suhtluseks
Projekti periood: 1.01 – 30.09.2021
Projekt keskendus leivaküpsetamisele eesmärgiga tõsta teadlikkust ja suhtlust erinevate kultuuride vahel. Osalejad, vanuses 11-19 aastat esindasid erinevaid kultuure, suures osasi vene ja eesti kodukeelega õpilased, TKG ja Suvemäelt, aga ka teiste koolide.rahvusvahelisest kogukonnast, kuhu kuulusid Ukraina, Moldova, India, Argentina, Brasiilia ja Hollandi osalejad.
Ettevalmistav visiit toimus 8. veebruaril. Põhitegevus toimus 17.-22. augustil Tallinnas ja Kloogarannas.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
More in english…
2020
ME JÄTAME ENDAST JÄLJE!
Projekti periood: 1.01 – 31.10.2020
Projekt “Me jätame endast jälje!” oli keskkonnateemaline projekt. Projekti tegevuste kaudu püüdsime leida vastuse, kuidas vähendada ökoloogilist jalajälge ning suurendada seda, mis loodusele hea ja positiivse jälje jätab. Projektis osales 20 noort Türilt ja Tallinnast (sh TKG õpilased), kes 6 päeva jooksul sai uusi teadmisi ja praktilisi oskusi. Türi lähedalt Saunametsast ja Tolli metsast koguti 3 tunni jooksul 80 kg prügi, mis viidi Väätsa prügilasse.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
Loe veel
Rühmatöös ning vestluses püüdsime kaardistada oma ökoloogilist jalajälge. Võtsime aluseks, et see on summaarne näitaja, mis väljendab meie keskkonnakasutuse suurust võrreldes Maa ökosüsteemide taastootlikkuse võimega. Meil kõigil on siin maakeral oma ökoloogiline jalajälg. Kaardistasime oma ökoloogilist jalajälge isikliku hinnangu alusel. Me ei kasutanud kalkulaatorit. See jäi koduseks ülesandeks, kuna seal oli küsimusi, millele peab aitama vastata lapsevanem. Töötubades ( keskkonna bussi töötuba, Väätsa prügila külastus jm) uurisime ja leidsime võimalusi, kuidas seda jalajälge vähendada. Leidsime seoseid tarbimise, prügimajanduse ja kliimasoojenemise vahel.
Oma aktiivse, praktilise tegevusega ( prügimatk Türi linna lähedal metsades ning Tallinna vanalinnas) jätsime oma tegevusega positiivse jälje loodusesse. Loodame, et muutsime noorte väärtushinnanguid ja tarbimisharjumusi põhimõttel, et ME JÄTAME ENDAST JÄLJE!, rohelise jalajälje loodusesse ning oma mõtteviisi.
Koostöös suurlinna ning väikelinna noortega saime häid teadmisi keskkonna olukorrast Eestis. Selleks peatusime mõistetel ning analüüsisime tegevusi, mis on sellega seotud. Nagu näiteks: tarbimine, ökoloogiline jalajälg, selle arvutamine, säästev areng, prügi sorteerimise ja taastootmisega seotud mõisted ja tegevused. Võrdlesime elukeskkonda suurlinnas ja väikelinnas. Projektis osalevate noored said keskkonnaalased teadmisi.
Eriline meie projekti puhul oli see, et me mitte ainult ei rääkinud ega teinud rühmatöid ja tegevusi ruumis, vaid läksime metsa, vanalinna, panime käed külge, tegime midagii ise praktiliselt ära. Viisime läbi prügimatka, sorteerisime prügi ning viisime prügimäele, samuti tegime prügijahti, mille käigus kaardistasime linna ümbruse metsad ning tegime kanuumatka Pärnu jõel, kus kaardistasime selle olukorda.
Eriti oluline selles projektis oli kultuuridevaheline õppimine ja suhtlemine erinevates keeltes: eesti ja vene. Meie partnerid on Moldaavia- Rumeenia päritoluga. Kuna me ei tea nendest riikidest ja nende kultuurist väga palju, siis viisi me läbi- Eesti ja Rumeenia kultuuriõhtu (mängud, toit, keel ja kombed jms)
Teavitasime sotsiaalmeedia ning ajakirjanduse vahendusel projekti metsa puhtuse olukorda kevadpealinna lähiümbruses.
Projekti tegevuse käigus rõhutasime keskkonnakaitse tähtsust, sest noored on just need, kes oma teadmiste, oskuste ja väärtushinnangutega saavad keskkonda teadlikult puhtana hoida. Samuti arukalt tarbida ja seeläbi kaasa aidata kliima soojenemise pidurdamisele. Astusime väikese sammu sellel teel.
Sihtgrupp, arv ja vanus
Osales 20 noort vanuses 11-17-aastat, 9 poissi ja 11 tüdrukut.
Partnerid
Käesoleva projekti läbiviija oli Türi Lastekaitse Ühing MTÜ, kes tegi tihedat koostööd Moldova- Rumeenia kogukond Eestis Casa Mare Ühingu ja Tallinna Kunstigümnaasiumi noortega.
Partnerlus sai alguse 2019 aasta kevadel toimunud Idee 45 koolituselt. Seal valisid mõlemat ühingut esindavad noored projekti idee ja koostasid tegevuskava.
Teemad
- Tutvumismängud
- Keskkonnahariduse buss, töötuba LOODUSE KAUBAMAJA. Juhendas Maarika Männil keskkonnaametist.
- Kodanike maja KONN: 3 töötuba ( kleepsud, sussikotid ja trikipulgad). Need olid taaskasutus töötoad.
- Kliimasoojenemine “Osoon” 2011 ( dokumentaal film)
- Ökoloogiline jalajälg, oma jalajälje kaardistamimne.
- Prügimatk Türi lähedale metsadesse; prügi korjamine.
- Väätsa prügila külastamine: prügi sorteerimine.
- Eesti rahvuslik õhtu.
- Taaskasutus: teise inimese vanast endale uue igapäevariietuse valmistamine. Õhtul toimus moedemonstratsioon.
- Kanuumatk Pärnu jõel, Samlikul. Eesmärk Pärnu jõe keskkonnaolude kaardistamine
- Üllatuskülaline: Rainer Pesti Ragn Sellsist. Ta rääkis väga huvitavalt keskkonna saastamisest, mis viibki kliimasoojenemiseni. Prügimajanduse seosest kliimasoojenemisega. Keskkonna aktuaalseid probleeme
- Ekskursioon: Postimees Juuniori külastamine. Noored kiitsid ajalehte, et see kajastab ka keskkonna probleeme.
- Õhtune jalutuskäik Vanalinnas: vaade linnale ülevalt platvormidelt. Vaateplatvormidel vaikne vaatlus, mitte omavahel rääkida. Seda nimetasime vaikuse jalutuskäiguks.
- Linnamäng: orienteerumine vanalinnas koos erinevate ülesannete täitmisega ning prügi korjamisega.
- FlashMob Raekoja platsil sõnumi ME JÄTAME ENDAST JÄLJE plakati ning kogutud prügikottidega.
- Energiamuuseumi külastus.
- Moldova- Rumeenia kultuuriõhtu.
- Igaõhtune tagasiside, kokkuvõte, õpianalüüs. Kahoot keskkonnakaubamaja teemade kohta, samuti lõpu tagasiside viimasel õhtul.
- Ajalehe VANA LAUD nr. 4 koostamine ja avaldamine.
Noortekohtumise fotod on vaadata
https://www.facebook.com/T%C3%BCri-Noortekeskus-150474395009269
2019
EERO Noorteleht
Projekti periood: 1.06 – 30.11.2019
Ülevaade ja eesmärgid
Projekt “EERO Noorteleht” pakkus võimalust21-le 9-19m aastasele Eesti erinevates koolides, sh TKGs õppivale noorele, 3-ks kohtumiseks nelja kuu jooksul, et vahetada infot enda kultuurist; uurida ajakirjanduslikke põhitõdesid ja anda välja noorteleht, mis sisaldab materjali mitmes keeles- eesti, rumeenia, vene, inglise ja itaalia keeles.
Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Noorteameti toel.
More in english…